Je umělá inteligence problém budoucnosti?
Lidstvo se neustále vypořádává s nějakou hrozbou. V brzké době se nám rýsuje další existenční milník, který budeme muset překonat. Do vývoje umělé inteligence největší internetové společnosti jen za minulý rok napumpovali bez mála 36 miliard dolarů. Bezpečností analytici mají jasno bez navržených a Všemi uznávaných regulací a pravidel může dojít k ohrožení lidské existence.
Umělá inteligencepatří mezi revoluční technologie využitelné v mnoha oborech ku prospěchu lidstva. Na druhou stranou může být nevyzpytatelnou hrozbou. Otázkou samozřejmě je proč se strachovat něčeho, co v dosavadní době ještě neexistuje? Velcí hráči na poli tvorby umělé inteligence si potenciál uvědomují a neváhají uvolňovat obrovské kapitály do tohoto oboru. UI je stále více obsazována u robotů aby byli schopni řešit komplexnější úkoly. Během takovéhoto to vývoje by mohlo v budoucnu dojít až k ohrožení naší existence.
Někteří znalci zákonu Isaca Asimova, mohou oponovat prvním zákonem robotiky na základě kterého, nesmí robot přímo ublížit nebo svým počínáním zavinit ublížení člověku. Ale podívejme se na onen problém komplexnějším způsobem. Díky technologiím a různým aplikacím, kterým svěřujeme větší či menší pravomoci se vlastně sami ohrožujeme. Tyto technologie nám pomáhají stejně jako nástroje v minulosti něco snadnějším způsobem realizovat.
Čímž se připravujeme o vlastní dovednosti a část schopností. Ve zkratce, když budu nechávat autonomní dopravní prostředek řídit za mně, nikdy se řídit nenaučím, byť mohu sledovat ubíhající cestu za volantem stejně jako bych řídil sám. Mněli bychom ovšem také zmínit, že už dlouhá desetiletí se lidstvo obává atomových zbraní. Ale díky rozšíření mezi téměř všechny světové velmoci nastal takzvaný status quo. Nikdo si nedovolí rozpoutat další světovou válku. Každý si velmi dobře dokáže představit důsledek, který by naší planetu přenesl do apokalyptického světa, který známe z her a sci-fi filmů.