Kopřiva není jen plevel!
Kopřiva není jen plevel, ale patří mezi naše nejznámější léčivé bylinky. Je nepřehlédnutelná, protože ji nalezneme téměř na každém kroku přírodou. Každé takové přehlédnutí se trestá, při náhodném střetu s pokožkou, poznáte sílu kopřivy. Kopřiva je pokryta žahavými vlásky, díky kterým na pokožce naskakují pupínky a vytváří tak alergickou reakci. Tato zmiňovaná reakce se současně využívá i léčebnému pošlehávání, za účelem prokrvení tkáně.
Kopřiva nabízí hned několik možností využití
Gastronomické využití
Při trhání jarních kopřiv je potřeba být velice opatrní, mají větší sílu než po zbytek roku. Z jarních kopřiv si připravte zdravý zeleninový salát (kopřivu pouze přelejte vařící vodou, aby nepálila), dále si můžete udělat dušenou, podobně připravenou jako špenát, nebo v podobě polévky.
Zdravě prospěšné účinky
Kopřiva má proti rakovinotvorné účinky, dobrý vliv na metabolismus a čistí krev, a to vše pomocí připraveného odvaru čaje. Kožní problémy a revmatismus pomáhá aplikovat žahavé kopřivy, stačí párkrát použít na bolavá místa.
Odvary z kořenů
Blahodárné účinky kopřivy mají i kořeny, z těch se připravuje tinktura, která je vhodná na podporu růstu vlastu. Tintura se připravuje v kombinaci s alkoholem, nechá se přibližně 2 týdny louhovat a poté si ji každý den můžete masírovat do pokožky hlavy.
Určitě již na kopřivu nebudete hledět pouze jako na plevel, který neustále přibývá a nedá se odstranit. Nezaslouží si, aby díky svým blahodárným účinkům, bylo na ní pohlíženo pouze jako na plevel, který může být brán jako vada na kráse zahrádek. Berme tuto rostlinu jako léčivku, která vyrostla, aby pomáhala. Usušenou nať dostanete v každé lékárně anebo v obchodě s bylinkami, nebo si můžete sami kopřivu natrhat. Dovolte našim léčivkám opět vstoupit do domu. Sbírejte ideálně na jaře, kdy bylinky mají největší sílu.