Zelená stěna jako zdravý dekorační prvek

Řešení bytového interiéru zpravidla odpovídá potřebám a požadavkům jeho obyvatel s ohledem na funkčnost, ale také na příjemný pocit pohody domova. Velmi oblíbeným způsobem zútulnění bytového interiéru je umísťování pokojových rostlin na různá vhodná místa. Jejich pěstování má svůj specifický účel, který kromě oživení prostoru spočívá také ve schopnosti celkově zlepšovat kvalitu vzduchu v příbytku. Velmi moderní a rychle se rozvíjející možností pěstování pokojových rostlin jsou v současné době tzv. zelené stěny.
obrostlá fasáda
Zelené stěny nazývané také živé stěny nebo vertikální zahrady (přestože se tento název vžil především pro venkovní – fasádní – variantu tohoto řešení) umožňují integrovat velké množství rostlin nebo různých druhů mechů na jednom interiérovém prostoru. Výhody zelených stěn lze spatřovat jednak v jejich vzhledu (lze je komponovat jako živý, neustále se měnící obraz), jednak v jejich schopnostech zvlhčování a čištění vzduchu, a také v tepelně a zvukové izolačních vlastnostech.
Technologie realizace zelených stěn je v dnešní době díky kontinuální kooperativní vědecké činnosti pracovníků v oblasti stavebnictví a zahradní architektury progresivní a poměrně výhodná s ohledem na cenu a údržbu. Základem řešení je využití hydroponického pěstování zeleně ve zvláštním roztoku, který eliminuje nutnost využití půdy obsahující často dráždivé látky nevhodné pro alergiky. Kořeny jsou umístěny v perforované tkanině, která je instalována po celém povrchu stěny. Textilie je napojená na závlahový systém obvykle lokalizovaný v horní části sestavy. Zavlažování je pak prováděno gravitačně – roztok obsahující potřebné živiny stéká samospádem po tkanině uložené na hydroizolaci.
pokojové rostliny
Údržbu zelených stěn pak obvykle provádí firma, která ji realizovala. Jedná se především o kontrolu rozvodných systémů závlahy a uhynulých květenství, případně jejich náhradu. Sám uživatel se zpravidla stará pouze o zajištění dostatečného přísunu hydroponického roztoku dle pokynů realizátora. Lze tedy říci, že zelené stěny nejsou v tomto ohledu příliš náročné a můžeme je považovat originální, dekorativní a zdravé řešení interiéru s velkými výhodami v oblasti zachování příjemného prostředí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup