Chceme pejska

Říká se, že pes je přítelem člověka. Ve skutečnosti je to tak, že jak si psa vychováme, takového ho máme. Je důležité říct si, zda opravdu chcete pejska. Nebo si to přeje jenom Vaše dítě. Nezapomeňte, že pejska budete mít minimálně 12 let. A to není zrovna krátká doba.

pejsek pod dekou

Rady při výběru

Při pořizování psa si rozmyslete, zda chcete psa s papírem původu nebo psa z útulku. Určitě myslete na to, že papírový pejsek má předpoklady pro dobrou povahu. Nemusíte se ani bát různých nemocí, které vznikají křížením. Ve většině případů si pořídíte štěňátko, které budete vychovávat od malička. Ohledně výchovy je vhodné začít již od té doby, co si štěňátko přinesete domů. Čím starší pejsek to je, tím složitější je výchova a případná převýchova. Vhodné je vzít pejska také na cvičiště, aby si zvykl na ostatní pejsky.

Můžete si pořídit také psa z útulku. Uděláte pro něj dobrou věc. Bude vám neskonale vděčný a bude vás milovat. Bohužel jsou ale psy, kteří nemají nejlepší vlastnosti (například čůrání doma) a přeučit takového pejska je ve značné míře těžké.

Když si vybíráte psa, popřemýšlejte hlavně nad tím, kde bude. Zda bude s vámi doma a vy ho budete pravidelně venčit. Nebo máte zahradu a chcete pejska mít na zahradě.
roztomilý pes

Pořizujeme výbavu

Pokud už jste rozhodnutí a chcete psa, měli byste mít výbavu. Je nutné mu koupit misku na vodu a misku na pití. Pokud je pejsek doma, kupte mu pěkný a příjemný pelíšek. Jestliže bude pejsek na zahradě, vyrobte mu boudu. V zimě pak pořiďte seno, které je pro vystlání boudy nejlepší. Nedoporučují se deky ani podložky. Většinou je psy zničí.

Dále je nutné pořídit obojek, vodítko a náhubek. V případě, že bydlíte v bytě a bojíte se naštvaných sousedů (kvůli štěkání), můžete pořídit i elektrický obojek. Popřípadě kupte psí šampon a nejlépe šampon proti blechám. Nezapomeňte na veškerá očkování, a to hlavně proti vzteklině.

Od tohoto roku je nutné dát pejskovi čip. Na to nezapomeňte. Hrozí za to nemalé pokuty. Není ovšem nutné se registrovat do registrů čipů, jelikož jsou momentálně neúplné.

Výběr plemene je na Vás

Existují různé druhy psů. Od malých čivav, po velké salašnické psy. Určitě berte v potaz, zda máte děti nebo ne. A dle toho pořiďte pejska. Nezapomeňte, že pejsek vyžaduje velkou pozornost. Učte ho nové věci, odměňujte ho. Pejsek se vám odmění láskou.