Skutečně brýle proti modrému světlu fungují?

Asi nikoho nepřekvapí, že dlouhodobé sledování obrazovky počítače či displeje telefonu či tabletu není pro naše oči zrovna to nejzdravější. A ačkoliv se tyto monitory dělají stále dokonalejší, aby jejich záření bylo co nejméně škodlivé, rozhodně neuškodí, když sami přidáme další ochranu.

Nejjednodušší by samozřejmě bylo netrávit mnoho hodin denně u počítače či mobilu, avšak nebudeme si nic nalhávat, mnoho lidí si na internetu prakticky vypěstovalo závislost. A i ti, kteří by si raději například četli knihu často tráví většinu pracovní doby právě u počítače. Je tedy jasné, že musíme najít jiné řešení ochrany našich očí a zdraví.

brýle proti modrému světlu u počítače

Jednou z posledních novinek v tomto oboru jsou brýle proti modrému světlu Luxbryle.cz. To se může zdát jako zvláštní název, ale je dobré si uvědomit, že světlo, které vyzařují monitory a displeje, se liší od toho, které vydávají žárovky či Slunce.

Jednoduše řečeno, je zde jakýsi modrý podkres. My jej nevnímáme, ale buďte si jisti, že vaše oči a mozek ano. Toto pak způsobuje problém v produkci melatoninu, hormonu, který způsobuje naši únavu a usínání. Jeho produkce je obvykle aktivována snížením intenzity světla při západu Slunce, avšak záření, které monitory vyzařují, dokáží tento proces poměrně značně rozhodit.

správné sezení u počítače i s brýlemi proti modrému světlu

Výsledkem je to, že když jsme večer dlouho na počítači, nemůžeme následně usnout. A právě brýle proti modrému světlu by nám s tímto problémem měly pomoci. Otázkou však je, zda jsou dostatečně efektivní. A nyní není řeč o těch nejlevnějších, ale o skutečně kvalitních modele. Opravdu mají takový účinek?

Zde může být odpověď ano i ne. Je pravdou, že skutečně blokují určité typy záření. Problém je, že není jisté, zda právě on má takový vliv na naši pohodu. Studie, které by prokázaly jejich efektivitu zatím nebyly provedeny, takže se lze jen dohadovat.

Není však pochyb, že zdaleka nejlepší a nejlevnější řešení je omezit čas strávený u monitoru. Jistě, může to být nepříjemné, ale věřte, že vaše tělo vám poděkuje.