Výroba závitů všeho druhu

Závity jsou opravdu velmi důležité prvky u spousty výrobků. Běžnou výrobu doma zajistí ruční nástroje, ale v sériové výrobě jsou potřeba stroje.

Výroba závitů všeho druhu

Ruční práce

Když potřebujeme vyrobit třeba pár závitů, nebo si doma něco kutíme v dílně tak řezání závitu můžeme zvládnout ručně a snadno. Tento konstrukční prvek je opravdu velmi důležitý, protože nám umožňuje spoustu možností. Tou nejznámější, kterou zná každý je rozhodně šroub s maticí, což nám dá dohromady rozebíratelné spojení. Když zvolíme dotek šroubů vhodného průměru, tak šrouby toho udrží opravdu hodně. Dále může být závit na hřídeli, jenž se našroubuje do mezikusu a zajistí.

vnitřní závity

Jak zajistíme výrobu? U ručního použití nám stačí vratidlo společně se závitovými očky a závitníky. U vnitřních závitů musíme vyvrtat díru správného průměru a klapnout do ní olej. Potom si do vratidla uchytíme závitník a potom už musíme kolmo řezat závit. Vždy se po chvíli kousek vrátíme a můžeme pokračovat. U vnějšího závitu je postup podobný, akorát použijeme závitové očko. Chce to jistou zručnost, ale stále se budete zlepšovat.

Strojní výroba

Jestliže máme vyrobit například sérii 1 000 kusů hřídelů zakončených závitem, tak to rozhodně v rozumné době ručně nezvládáme. Proto ve firmách musí nastoupit práce strojů, která celý proces opravdu celý proces významně urychlí a produktivita několikanásobně vzroste. Konkrétně hřídel je rotační součást, a proto nám s jejím obrábění pomáhá soustruh, u které se jako hlavní nástroj většinou bere soustružnický nůž závitový. Pro výrobu závitů je zapotřebí soustružnický nůž závitový, protože ten při správném nastavení soustruhu vyřeže opravdu přesný závit. Správný nástroj má opravdu velký vliv na výsledek odvedené práce, a proto se vyplatí kupovat je od kvalitního výrobce.

průmyslový soustruh

Tento nůž můžete zakoupit za výhodnou cenu a sami se přesvědčit, že funguje skvěle. Jakmile máme nějaký nástroj ověřený, tak můžeme koupit větší množství, abychom jej měli dostatek a potom můžeme skutečně řezat hezky jeden závit za druhým.