Vybledlý, zašlý nebo ušpiněný koberec? Dejte mu zase šmrnc! Vyčistit jej zvládnete i doma!

Pokud máte doma koberce, víte, že je to s nimi věčný boj. Někdy se ušpiní, jindy najdeme zašlapané jídlo v koberci, někdy je koberec jen zašlý. Nezoufejte! 

Vybledlý, zašlý nebo ušpiněný koberec? Dejte mu zase šmrnc! Vyčistit jej zvládnete i doma! 

Koberec v domácnosti s malými dětmi nebo domácími mazlíčky, to je někdy zlo. Pokud máte koberce věčně ušpiněné, zdají se vám zašlé, vybledlé a mdlé, je potřeba je pořádně vyčistit. Můžete zvolit různé varianty čištění, ale věřte, že na většinu skvrn stačí vytáhnout osvědčené domácí produkty. Nemusíte si volat na pomoc úklidovou firmu, která vám koberce vyčistí a ani nemusíte přemýšlet nad tím, který výrobek z obchodu bude lepší. Stačí sáhnout přece po tom, co už máte doma. A i váš koberec bude zase jako nový!

vyčistit koberec

Starý zase jako nový

Největší problémy bývají se staršími koberci. Mnohdy ale nechceme starý koberec měnit, nechceme jej vyměnit, to však nevadí. Ne vždy musí jít starý a zašlý koberec pryč z domu. Stejně tak je to s koberci, které vypadají ušmudlaně, vybledle ale přitom zase tak staré nejsou. Ono vždy záleží i na tom, ve které místnosti koberec je, jak moc je zatěžován a samozřejmě se na stavu koberce odráží i to, zda jsou v domácnosti děti nebo třeba domácí mazlíčci, kteří si do něj otírají packy po příchodu zvenčí. 

Ať je to jakkoliv, pokud potřebujete ze starého koberce udělat nový, chcete jej kompletně vyčistit, nemusíte se tím trápit. Existuje jednoduchá a vcelku i rychlá cesta. Stačí, když koberec posypete jedlou sodou. Pak si připravíte zvlášť směs vody a octa ve stejném poměru. Tím postříkejte kompletně celou plochu koberce, přesně tam, kam jste nasypali sodu. Soda jakmile dojde do styku s octem, začne pracovat. Nechte vše působit několik hodin a poté zkontrolujte, zda vám směs na koberci seschla. Pokud ano, je dílo dokonáno. Pak již stačí všechno řádně vykartáčovat nebo vysát vysavačem a je hotovo. Koberec bude mít lepší barvu a bude zbaven skvrn. 

bílý koberec

Nejen soda a ocet 

Sodou a octem se dá z koberce dostat téměř všechno, dost podobně se vám to ale může podařit i se solí. Sůl je také vždy zapotřebí z koberce řádně vysát, ale například na skvrny od vína je to nepřekonatelný pomocník. Tady s tou trojici si vlastně můžete vystačit vždy. Nepotřebujete ani žádnou chemii a koberec nemusíte ani měnit. 

Mějte doma krásné koberce, co vypadají jako nové.