Ed a Lorraine Warrenovi opět v akci

Pokud jste fanoušci hororových snímků, ať už těch klasičtějších, kterými je např. Noční můra v Elm Street, Halloween, nebo těch novějších, do nichž můžeme zaškatulkovat filmy Annabelle 3, Syn temnoty nebo Stáhni a zemřeš, jistě jste zaregistrovali sérii o vyšetřovatelích paranormálních jevů, kterými nebyl nikdo jiný než manželé Warrenovi. Snímky V zajetí démonů a V zajetí démonů 2 si získaly ohlasy jak diváků, tak především kritiků. To potvrzuje především český portál ČSFD.cz (Česko-slovenská filmová databáze). První díl byl ohodnocen 82 %, druhý 78 %. Toto procento „líbivosti“ je na hororový žánr opravdu hodně. Pojďme se na oba snímky podívat trochu detailněji a zkusme se nechat navnadit na třetí snímek, který hodlá spatřit světlo světa již v tomto roce.Levitace bývá součástí filmů o Warrenových

James Wan

Ještě, než se pustíme do filmové série, je na místě, představit si jejího režiséra. Je jím mistr hororu, Australan čínského původu pocházející z Malajsie, James Wan. Velkolepý úspěch zažil již ve svých 26 letech, kdy režíroval film Saw. Společně s Leighem Whannellem natočil o rok později snímek Saw: Hra o přežití (2004). O dva roky později následoval ještě Saw 3. Jeho slibně rozjetá režisérská kariéra pokračovala sérií Insidious a V zajetí démonů. Do jeho rukou byl svěřen také sedmý díl Rychle a zběsile, Sestra, Aquaman a Annabelle 3. Jako producent je podepsán pod snímky Annabelle, Annabelle: Zrození zla či La Llorona: Prokletá žena.

V zajetí démonů/The Conjuring

První díl již třídílné série přišel do kin v roce 2013. Vypráví o rodině, která se přestěhuje na farmu do Harrisville. V podstatě ihned po nastěhování se o slovo hlásí paranormální jevy, které předznamenávaly daleko horší a temnější události. Matka pěti dcer se shodou okolností dostala na besedu manželů Warrenových, které později poprosila o pomoc. Pro zbytek informací doporučuji, zhlédnout film.
Nyní pár zajímavostí. Po celém světě vydělal film 318 milionů dolarů, přičemž jeho rozpočet činil „jen“ 20 milionů dolarů. Protože je snímek založen na skutečné události, zapojeni byla také Lorraine Warrenová (Ed Warren bohužel zemřel sedm let před uvedením), která doporučila Jamesi Wanovi, aby dům nenaFilmy s Warrenovými mají kořeny ve skutečných případech

V zajetí démonů 2: Enfieldský Poltergeist/The Conjuring 2: The Enfield Poltergeist

Na druhý díl jsme si museli počkat do roku 2016. Opětovně se zde jedná o námět démonem sužované rodiny. Na londýnském předměstí se matka samoživitelka se třemi dětmi dostane do svízelné situace, kdy jsou ve finanční tísni a nemohou tak opustit dům, ve kterém jim jde v podstatě o život. Naneštěstí bojují s démonem v období Vánoc. Vyhledají proto pomoc Eda a Lorraine Warrenových. Pokud jste film ještě nestačili shlédnout, vřele doporučuji.
Ve světě tento hororový snímek vydělal něco přes 320 milionů dolarů. Jeho rozpočet činil „zanedbatelných“ 40 milionů dolarů. V zajetí démonů 2 se dočkal dva roky později jakéhosi předskokana ve filmu Sestra (The Nun). Ta už tak vřele přijata se svými 57 % na portálu ČSFD nebyla, ale stále si myslím, že se jedná o opravdu povedený horor.

V zajetí démonů 3: Ďábel mě to donutil udělat/The Conjuring 3: The Devil Made Me Do It

Třetí díl série se do českých kin podívá 10. září 2020. Kostra předešlých filmů bude celkem podobná, neboť půjde opět o vyšetřování případu Warrenovými. Dle slov Jamese Wana však nepůjde o klasický formát strašidelného domu posedlého démonem. Ve snímku se objeví pro změnu soudní síň. Děj se bude točit kolem muže odsouzeného za vraždu. Ten ale tvrdí, že byl v době páchání trestného činu posedlý démonem. Nechme se tedy překvapit, co nám do třetice všeho dobrého mistr hororu přinese.

Ed a Lorraine Warrenovi

Americký manželský pár byl pravděpodobně nejuznávanějším vyšetřovatelským duem paranormálních jevů. Edward Warren Miney přišel na svět v roce 1926, jeho manželka Lorraine Rita Warrenová o rok později. Ed a Lorraine, jak se jim zkráceně říkalo, pomohli mnoha rodinám po celém světě. Lorraine měla nadpřirozené schopnosti, pokud to tak lze říct. Když se dostala do lehkého transku, byla schopna komunikovat s dušemi zemřelých. Edward neoplýval žádnými speciálními schopnostmi. Po druhé světové válce se stal veteránem a začal se zabývat démony. Stal se z něj velmi uznávaný démonolog. Mezi jejich známé případy patří např. démon ukrytý v panence (Annabelle), příběh rodiny Perronových (V zajetí démonů), případ v Amityville či Enfieldský Poltergeist (V zajetí démonů 2). Ani jeden z dvojice už bohužel nežije. Edward zemřel v roce 2006 a jeho manželka ho přežila o 13 let.