Co znamená pojem nebankovní hypotéka

Faktem je, že ceny nemovitostí jsou velmi vysoké. U domů se pohybuje v řádech milionů. Je tedy samozřejmé, že většina obyvatel naší republiky takové peníze k dispozici nemá. Alespoň ne bez dlouhého šetření. Přesto zvláště mladí lidé chtějí mít svůj vlastní domov.

I to je důvod, proč se lidé tak často uchylují k hypotéce. Bohužel málokdo už si dovede spočítat to, že bude následně po možná i několik desítek let dohodnutou částku splácet. Navíc, pokud připočítáme i úroky a další poplatky, zjistíme, že jsme na mnohem vyšší částce, než je ta, kterou jsme původně dostali.
dům s příslušenstvím

Hypoték je samozřejmě více typů, především v závislosti na tom, kdo ji poskytuje. Základními typy jsou bankovní a nebankovní hypotéka. Ten druhý typ je v naší zemi mnohem populárnější, především díky své vysoké dostupnosti.

O co se tedy jedná? V případě nebankovní hypotéky jde o poskytnutí půjčky na bydlení (ať už jde o koupi či přestavbu) nebankovním subjektem, tedy v nejčastějším případě finanční společností. Tyto firmy samozřejmě operují na jiném principu než klasická banka.

Jejich hlavním úkolem není schraňovat a množit peníze klientů, nýbrž se specializují především na nejrůznější formy poskytování půjček. A hypotéky jsou jednou z nich.

Samozřejmě se můžeme ptát, jak v takovém případě dosahují zisku. Odpověď je vcelku jednoduchá. K tomu, aby vydělaly peníze, používají tyto společnosti především úroky a nejrůznější poplatky. Ty značně navyšují částku, kterou musí klient nakonec zaplatit, a to v některých případech až dvojnásobně.
zlaté prasátko – pokladnička
Na druhou stranu je však fakt, že na rozdíl od bank poskytnou nebankovní společnosti peníze mnohem širší vrstvě lidí. I proto patří dnes mezi ty nejpopulárnější způsoby financování bydlení. Je však nutné poznamenat, že se tak děje za cenu poměrně velkého rizika pro klienta.

Jelikož totiž jejich zákazníci pocházejí především z chudších vrstev, musí si zajistit, aby své půjčené peníze dostali zpátky. K tomu samozřejmě mají několik dostupných prostředků. Vše se však děje v souladu se zákonem. A je jen na zákazníkovi, zda na tuto nabídku přistoupí.

Zveřejněno v Www